Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
30 April 2025
Pressrelease
Skrea Backe Destilleri i Falkenberg presenterar stolt årets upplaga av Summer Gin – en hyllning till den svenska sommarens dofter och smaker. Den 9 juni lanseras den limiterade ginen på Systembolaget, framtagen med noggrant utvalda ingredienser från västkusten.
Sedan 2023 har Skrea Backe släppt en ny somrig gin varje år, där fokus ligger på smak, hantverk och hållbarhet. Årets Summer Gin är inget undantag. Med klassiska enbär och korianderfrö som bas, kompletteras smaken av rosépeppar, citron, basilika, solmogna jordgubbar från Hallandsbär och tomater från Warbergs Tomateria – ett smakporträtt av Halland i full blom.
– Vi ville fånga känslan av en varm julikväll i växthuset, med doften av solmogna tomater, färska örter och nyplockade jordgubbar. Resultatet är en gin som är både uppfriskande och komplex – perfekt för sommarens drinkar, säger Viktor Larsson, medgrundare på Skrea Backe Destilleri.
Summer Gin släpps i begränsad upplaga och finns tillgänglig via Systembolagets beställningssortiment från och med den 9 juni och på hyllan på Systembolagen i Halland. Den passar utmärkt i allt från en klassisk gin & tonic till mer kreativa cocktails med somriga inslag.
Skrea Backe destilleri lanserar en ny produkt; Glögg smaksatt med deras dry gin. De har tidigare året kokat en alkoholfriglögg med äppelbas som kunden själv har fått tillsätta sprit i för att göra alkoholstark. Denna produkt har varit väldigt populär för sin goda smak men också för den är ett mindre sött alternativ om man jämför med klassiska glöggen som finns på marknaden.
Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från tisdag den 6 maj.
I 20 år har Grönstedts lanserat ”Le National” inför nationaldagen - en premiumcognac i begränsad upplaga med en ny smakprofil och en ny design på flaskan varje år. Årets Grönstedts Le National är dedikerad Gamla Stan där Johan Daniel Grönstedt levde och verkade och i slutet av 1800-talet tappade sin allra första cognac med eget namn.
Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!