Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Säg hej till Tr3 Apor Päronglass Daiquiri!

14 November 2024

Pressrelease

Säg hej till Tr3 Apor Päronglass Daiquiri!

Nu kommer en ny apa!

Säg hej till Tr3 Apor Päronglass Daiquiri!

HUR spännande är inte det här?! Nu gör en alldeles ny typ av apa en storslagen entré. Det är ingen mindre än drinken Päronglass Daiquiri som är apornas senaste tillskott till familjen.

Tr3 Apor Päronglass Daiquiri är en färdigblandad drink med smak av isigt päron, krämig vaniljglass och en touch av lime. Som ni hör är den full av smak och redo att serveras!

"Apornas fans älskar sociala sammanhang och föredrar att spendera tid med vänner istället för att blanda komplicerade drinkar. Tr3 Apor Päronglass Daiquiri är redo att serveras och njutas av direkt. Enkelt och perfekt blandad varje gång, vilket gör den idealisk för festliga tillfällen", säger Maria Wästlund, marknadschef på Enjoy Wine & Spirits.

Tidigare pressreleaser

TAKAMAKA – Den sanna smaken av exklusivt hantverk från Seychellerna
Pressrelease

TAKAMAKA – Den sanna smaken av exklusivt hantverk från Seychellerna

Från paradisöarna mitt i Indiska Oceanen har en ny rom hittat ut i världen. Takamaka har en bred repertoar med allt från spiced, ljus och kokosrom till de mer exklusiva sipping-produkterna som Extra Noir i deras St. André Series.

Gammel Dansk fyller sextio år
Pressrelease

Gammel Dansk fyller sextio år

Sedan lanseringen 1964 har Gammel Dansk blivit en del av den danska folksjälen. Den är numera även både Sveriges och Nordens överlägset mest sålda bitter. Receptet som tog tre år att utveckla innehåller 29 olika örter, kryddor och blommor från hela världen. När Gammel Dansk nu blir 60-åring genomförs den första ansiktslyftningen på flaskan någonsin.

Världspremiär för Planteray Rum & Cola – perfekt färdigblandad cocktail på burk
Pressrelease

Världspremiär för Planteray Rum & Cola – perfekt färdigblandad cocktail på burk

Nu behöver du inte längre blanda din rom och cola själv - och kan dessutom vara säker på perfekt resultat. Den ansedda romproducenten Planteray Rum lanserar nämligen sin första färdigblandade cocktail och det blir förstås klassikern rom och cola. Planteray Rum & Cola kommer i snygg och praktisk aluminiumburk om 33 cl och finns i Systembolagets fasta sortiment från och med 1 mars.

Mixverket presenterar tre nya tonics – smakrik innovation för alla drinkälskare
Pressrelease

Mixverket presenterar tre nya tonics – smakrik innovation för alla drinkälskare

Våren 2025 blir startskottet för Mixverket, en ny aktör inom tonic och mixers. Som en naturlig fortsättning på Spritverkets passion för hantverk och kvalitet, lanserar vi nu tre unika smaker: Indian Tonic Water, Grape Tonic Water och Yuzu/Cucumber Tonic Water. Alla skapade med noggrant utvalda ingredienser för att lyfta både klassiska och nytänkande drinkar.