Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / En ny botanisk verklighetsflykt: Hendrick’s Gin presenterar Oasium, lanseras 25 April 2025

29 April 2025

Pressrelease

En ny botanisk verklighetsflykt: Hendrick’s Gin presenterar Oasium, lanseras 25 April 2025

Girvan, Skottland: Hendrick’s OASIUM är en utsökt ny limiterad gin, skapad av Hendrick’s Master Distiller Lesley Gracie. Efter att ha deltagit i en synnerligen ovanlig match i kamelpolo under en extraordinär resa till öknen, förtrollades Lesley av en frodig oas fylld av aromatiska örter och klara frukter. Detta var ingen hägring – det var inspirationen till Hendrick’s OASIUM: en nyfiken oas av utsökt smak, njutbar på allra bästa sätt med gurka och tonic.

En ny botanisk verklighetsflykt: Hendrick’s Gin presenterar Oasium, lanseras 25 April 2025

Hendrick’s OASIUM lanseras världen över från och med mars 2025. Det är det åttonde underverket som släpps ur Hendrick’s Cabinet of Curiosities, och precis som sina föregångare kommer det att väcka nyfikenheten hos ginälskare som törstar efter något nytt från ett varumärke de litar på.

Som med varje skapelse från Cabinet of Curiosities har Hendrick’s OASIUM samma grund som den ursprungliga Hendrick’s Gin, men berikad med en skimrande sammansättning av oasinspirerade botanicals som lyfter fram friska gröna och livligt citrusaktiga toner.

Hendrick’s OASIUM ställer sig stolt bredvid den dekadenta stenfruktsskönheten Hendrick’s GRAND CABARET samt originalutgåvan av Hendrick’s Gin, märkligt infuserad med ros och gurka. Varje variant bär det ikoniska diamantformade emblemet, men går lätt att skilja åt tack vare sina färgpaletter: Hendrick’s OASIUM i en livlig orange, GRAND CABARET i rik purpur, och originalet i klassiskt vitt.

Lesley Gracie är som alltid hemlighetsfull kring de specifika ingredienserna i Hendrick’s OASIUM, och föredrar berättelser och mystik framför uppenbara ingredienslistor:

"Det var fascinerande att se vilka växter som frodas i en oas; vissa överraskande, andra precis som man kunde tro. Hendrick’s OASIUM har en mycket distinkt, grön och frisk karaktär, med en särskilt klar citrusnot från några små men livliga ökenväxter. Detta rundas av med ett härligt djup och aromatiska oasörter som binder ihop allt.”

Hon tillägger:

”Jag hämtar alltid inspiration från min omgivning – och att spela kamelpolo var hysteriskt roligt. Varje gång jag ser palmerna på Hendrick’s Gin Palace tänker jag tillbaka på den dagen då jag matade min kamel med gurka – som den verkligen älskade. Det var så roligt att jag var tvungen att fånga känslan i en gin, för att bevara det minnet för alltid!”

Ally Martin, Hendrick’s globala varumärkesambassadör, kommenterar också:

”Eftersom Hendrick’s OASIUM är inspirerad av en nyfiken oas ville vi spegla det i serveringsförslagen. Som alltid fungerar OASIUM utmärkt i en klassisk Gin & Tonic. Ett alternativ är OASIUM Fizz, som påminner om en Paloma – grapefrukten harmonierar perfekt med OASIUMs friska och citrusrika toner, särskilt med lite socker och soda för en uppfriskande långdrink när du samlar vänner. För en elegant start på kvällen, prova en OASIUM Pegu Club – en sofistikerad twist på en klassiker.”

Hendrick’s Oasium 

Doft:
Den klassiska enbärskaraktären i Hendrick’s Gin lyfts till nya höjder med en förfriskande kombination av frodigt gröna aromer, djupa, delikata örttoner och en aning uppiggande citrus.

Smak:
Silkeslena gröna noter sjunger i ljuvlig harmoni med aromatiska örter och avslutas med en underbart frisk citrusfinish.

Recept: Oasium Fizz

En djärv, frisk tolkning av en Paloma – oemotståndligt syrlig och evigt uppfriskande.

Ingredienser:
2 delar Hendrick’s OASIUM
1 del rosa grapefruktjuice
1 del limejuice
1 del sockerlag
Toppa med soda

Metod:
1. Bygg i ett highballglas med is. Garnera med en skiva gurka.

Tidigare pressreleaser

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil
Pressrelease

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil

Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från tisdag den 6 maj.

Cocktail Collective Watermelon är här – första blanddrycken i sitt slag
Pressrelease

Cocktail Collective Watermelon är här – första blanddrycken i sitt slag

Carlsberg lanserar nu nya Cocktail Collective Watermelon. Det är den första blanddrycken i sitt slag: Söt i smaken, men med lägre sockerinnehåll och färre kalorier än andra liknande produkter på marknaden. Produkten hittas på Systembolaget från 1 juni.

Norrbottens Destilleri – från poker till granskott
Artikel

Norrbottens Destilleri – från poker till granskott

Det var den friska luften som gjorde det. Och första gången han drack ett glas vatten. – Jag märkte att ju mer tid jag spenderade här uppe, ju mer ville jag stanna kvar, säger tidigare pokerspelaren Dennis Bejedal, grundare av Norrbottens Destilleri.

Speyburn Single Malt Scotch whisky lanserar en ny färgstark design
Pressrelease

Speyburn Single Malt Scotch whisky lanserar en ny färgstark design

Speyburn Single Malt Scotch whisky har genomgått en spännande varumärkesförnyelse, hösten 2024 markerar ett nytt kapitel för det ikoniska destilleriet i Speyside. Den nya kollektionen omfattar både en helt ny whisky: Speyburn Rum Cask Finish och utöver det byter en gammal favorit namn från Speyburn Bradan Orach till det tydligare Speyburn Bourbon Cask. Med denna uppdatering får Speyburns kollektion en ny energi, komplett med en distinkt och färgstark design på förpackningarna. Den nya designen kommer ut i Systembolagets butiker rullande under hösten.