Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
9 Oktober 2024
Pressrelease
Skrea Backe destilleri lanserar en ny produkt; Glögg smaksatt med deras dry gin. De har tidigare året kokat en alkoholfriglögg med äppelbas som kunden själv har fått tillsätta sprit i för att göra alkoholstark. Denna produkt har varit väldigt populär för sin goda smak men också för den är ett mindre sött alternativ om man jämför med klassiska glöggen som finns på marknaden.
Glöggen är gjord på en bas av äppelmust från Englamust i Kattvik, ett samarbete som är kul för att värna om det lokala som finns runt om oss säger Viktor Larsson, VD på Skrea Backe Destilleri. Musten får koka med noga utvalda julkryddor och överblivna ginkryddor, en restprodukt från destilleringen som får nytt liv. Sedan spritas den upp med deras dry gin som har lagrats på Svenska ekfat i ett halvår för att ge en unik karaktär och fyllig karaktär.
Detta är en moderna tappning på den klassiska glöggen, mindre socker, hantverks tillverkad och en extra lyxig känsla med den eklfatslagrade ginen. Glöggen kommer vara en limiterad upplaga på ca 2000 flaskor och kommer finnas tillgänglig på 10 systembolag runt om i Halland och kommer gå att beställa fraktfritt i hela landet,
En förfinad stil och nya uttryck som hyllar destilleriets rika smakpalett.
Sedan lanseringen 1964 har Gammel Dansk blivit en del av den danska folksjälen. Den är numera även både Sveriges och Nordens överlägset mest sålda bitter. Receptet som tog tre år att utveckla innehåller 29 olika örter, kryddor och blommor från hela världen. När Gammel Dansk nu blir 60-åring genomförs den första ansiktslyftningen på flaskan någonsin.
Carlsberg lanserar nu nya Cocktail Collective Watermelon. Det är den första blanddrycken i sitt slag: Söt i smaken, men med lägre sockerinnehåll och färre kalorier än andra liknande produkter på marknaden. Produkten hittas på Systembolaget från 1 juni.
Efter förra årets succé lanserar nu Agitator en tredje limiterad premiumwhisky, Agitator Evidens: Porter. Det är en spännande smakkombination av whisky och öl, som lagrats på prisbelönta Närke Kulturbryggeris porterfat. Årets utgåva är den största hittills i serien.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!