Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Skrea släpper en glögg smaksatt med gin

9 Oktober 2024

Pressrelease

Skrea släpper en glögg smaksatt med gin

Skrea Backe destilleri lanserar en ny produkt; Glögg smaksatt med deras dry gin. De har tidigare året kokat en alkoholfriglögg med äppelbas som kunden själv har fått tillsätta sprit i för att göra alkoholstark. Denna produkt har varit väldigt populär för sin goda smak men också för den är ett mindre sött alternativ om man jämför med klassiska glöggen som finns på marknaden.

Skrea släpper en glögg smaksatt med gin

Glöggen är gjord på en bas av äppelmust från Englamust i Kattvik, ett samarbete som är kul för att värna om det lokala som finns runt om oss säger Viktor Larsson, VD på Skrea Backe Destilleri. Musten får koka med noga utvalda julkryddor och överblivna ginkryddor, en restprodukt från destilleringen som får nytt liv. Sedan spritas den upp med deras dry gin som har lagrats på Svenska ekfat i ett halvår för att ge en unik karaktär och fyllig karaktär.

Detta är en moderna tappning på den klassiska glöggen, mindre socker, hantverks tillverkad och en extra lyxig känsla med den eklfatslagrade ginen. Glöggen kommer vara en limiterad upplaga på ca 2000 flaskor och kommer finnas tillgänglig på 10 systembolag runt om i Halland och kommer gå att beställa fraktfritt i hela landet,

Tidigare pressreleaser

Klassikern Jack Daniel’s & Coca-Cola kommer till Systembolaget
Pressrelease

Klassikern Jack Daniel’s & Coca-Cola kommer till Systembolaget

I ett samarbete mellan de två ikoniska varumärken har de tagit fram den färdigblandade drycken Jack Daniel’s & Coca-Cola, med inspiration från den klassiska och välkända drinken Jack & Coke. Den färdigblandade drinken består av den hundraåriga kombinationen av Jack Daniel’s Tennessee Whiskey och Coca-Cola, precis som originalet. Jack Daniel’s & Coca-Cola kommer finnas i Systembolagets fasta sortiment över hela Sverige.

Mackmyra Svensk Whisky lanserar Myra – en rökig syster till Mack
Pressrelease

Mackmyra Svensk Whisky lanserar Myra – en rökig syster till Mack

Trots en utmanande tid för Mackmyra fortsätter destilleriet att leverera högkvalitativ svensk whisky. Mackmyra är därför stolta över att kunna presentera det senaste tillskottet: Myra – en rökig single malt whisky som kompletterar populära utgåvan Mack.

Sweden rock spirits hantverksgin återlanseras i limiterad upplaga
Pressrelease

Sweden rock spirits hantverksgin återlanseras i limiterad upplaga

Succén är tillbaka – Sweden Rock Spirits Hantverksgin i limiterad upplaga! Förra årets upplaga sålde slut snabbt – nu gör Sweden Rock Spirits Hantverksgin comeback lagom till årets festival. Den unika ginen är framtagen i begränsad upplaga och är ett perfekt tillskott till sommarens festivalsäsong.

Hendrick's Gin lanserar ny limited edition - Grand Cabaret
Pressrelease

Hendrick's Gin lanserar ny limited edition - Grand Cabaret

Ny Hendrick’s Gin från Cabinet of Curiosities på Systembolaget den 26 April