Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
22 Juli 2025
Pressrelease
Villa Cardea Limoncello har fått en glimrande utmärkelse i London Spirit Competition International 2025 – guldmedalj och 96 poäng (av 100 totalt). Citron med italiensk status i kombination med örter är buteljerat solsken på flaska.
Villa Cardea Limoncello är gyllengul, sötsyrlig och ska gärna serveras iskall i små glas efter middagen, denna älskvärda likör smakar då som en koncentrerad italiensk sommarkväll. Men Limoncellon kan även få glänsa i andra sammanhang: i drinkar som spritz med en twist, i syrliga sorbetcocktails, eller blandad med prosecco för en lätt bubblande aperitivo.
– Det är hedrande att guldmedaljen delades ut till vår Limoncello från Villa Cardea i den internationella sprittävlingen. Vi på Domaine Wines är stolta att representera Villa Cardea, och lite extra stolta är vi när Limoncellon tar guldplats i London Spirit Competition, säger Moa Landsberg som är producentansvarig för varumärket hos Domaine Wines i Sverige.
London Spirit Competition är en internationell sprittävling som utvärderar sprit utifrån kvalitet, värde och förpackning. För mer information om tävlingen, läs här.
Villa Cardea Limoncello finns att köpa i beställningssortimentet på Systembolaget, pris 179 kr för 700 ml.
Nu tar O.P. Anderson klivet in i nattlivet. Den traditionella svenska akvaviten får ett nytt tillskott - O.P. Anderson AMP Shot. Med en bas av akvavit och smak av bland annat citrus, mynta, Gunpowder grönt te och ett sting av chili är shoten ett fräscht alternativ till alla fester.
En busigt bärig drink med frisk smak av hallon!
Den 19 februari släpps 300 flaskor av Planteray Vintage Mauritsius 2013 i Systembolagets beställningssortiment. Exklusiva Terravera collection bjuder på en jorden runtresa där olika terroir utforskas för att se vad som gör varje romland unikt och det är nu dags för Mauritius tropiker. Planteray Vintage Mauritius 2013 är den femte upplagan i serien och den andra rommen i serien Terravera som går under Plantations nya namn Planteray.
Skrea Backe destilleri lanserar en ny produkt; Glögg smaksatt med deras dry gin. De har tidigare året kokat en alkoholfriglögg med äppelbas som kunden själv har fått tillsätta sprit i för att göra alkoholstark. Denna produkt har varit väldigt populär för sin goda smak men också för den är ett mindre sött alternativ om man jämför med klassiska glöggen som finns på marknaden.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!