Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
29 November 2023
Pressrelease
Norrtälje Bränneri har producerat snapsen "Sailing" i sina karakteristiska sneda flaskor sedan början av 2000-talet. Men under 2023 har de sökt efter en mer praktisk flaska som uppfyller Systembolagets nya viktkrav och som är i linje med deras nya grafiska profil.
Därför presenterar nu Norrtälje Bränneri Snaps, starten på en produktserie med samma höga kvalitet som tidigare, men med en smidigare volym på 350 ml.
Ekologisk
Alkoholhalt: 37,5 %
Volym: 350 ml
Artikelnr: 32022
Lanseringsdatum: 2023-12-04
Här kombineras färska, ekologiska kryddor, inklusive de som odlas i deras egen trädgård, med deras havtornssprit. Med hela tio olika örter och kryddor är detta en dryck som passar utmärkt till julbordet och hyllar den svenska dryckestraditionen.
Ekologisk
Alkoholhalt: 37,5 %
Volym: 350 ml
Artikelnr: 32083
Lanseringsdatum: 2023-12-04
Färsk, ekologisk dill från Senneby Trädgård i grannbyn kombineras med deras destillat av rönnbär, resulterande i en snaps som definitivt bör serveras till smörgåsbordets fiskrätter.
Kan man verkligen servera Skandinaviens nationaldryck, snaps, till en hel julmiddag? Ja, Cocktailguiden bestämde sig för att testa och hittade fem lysande kombinationer. Men ta det varsamt – häll små snapsar och servera svag öl som komplement så blir julen god.
Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.
Villa Cardea Limoncello har fått en glimrande utmärkelse i London Spirit Competition International 2025 – guldmedalj och 96 poäng (av 100 totalt). Citron med italiensk status i kombination med örter är buteljerat solsken på flaska.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!