Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Mackmyra Svensk Whisky lanserar Myra – en rökig syster till Mack

27 Augusti 2024

Pressrelease

Mackmyra Svensk Whisky lanserar Myra – en rökig syster till Mack

Trots en utmanande tid för Mackmyra fortsätter destilleriet att leverera högkvalitativ svensk whisky. Mackmyra är därför stolta över att kunna presentera det senaste tillskottet: Myra – en rökig single malt whisky som kompletterar populära utgåvan Mack.

Mackmyra Svensk Whisky lanserar Myra – en rökig syster till Mack

Från och med tisdagen den 27 augusti finns Myra tillgänglig att beställa via Systembolagets beställningssortiment. Myra är skapad för dem som uppskattar en sofistikerad kombination av fruktiga och rökiga toner. Denna whisky erbjuder en rik smakupplevelse med inslag av vanilj, päron, citrus och honung, allt elegant inlindat i en rökig slöja inspirerad av svensk natur.

Precis som sin föregångare Mack har Myra mognat på Ex. Bourbonfat, vilket ger den dess karaktäristiskt lena och fruktiga bas. Hälften av faten har dessutom lagrats med Mackmyras rökiga enrisrecept, vilket tillför en djup och distinkt rökighet. Resultatet är en harmonisk whisky som elegant balanserar sötma och rök på ett inbjudande och komplext sätt. Likt Mack är Myra ett mer hållbart alternativ, buteljerad i en praktisk PET-flaska och prissatt för att göra svenskt hantverk tillgängligt för alla.

Smakprofil

Doft: Doften är fruktig och söt, där tonerna av gula päron och citrus kompletteras med inslag av vanilj och honung, inramade av runda och milda röktoner.

Smak: Smaken är livfull med citrusinslag av lime och apelsin, som samspelar med vanilj och honung. Maltiga undertoner av halm och en subtil rökighet bidrar till whiskyns komplexitet.

Eftersmak: Eftersmaken är medellång och präglas av lägereldstoner som mjukt övergår i fruktiga nyanser av päron, med inslag av kanel och halm.

Myra lanseras på Systembolagets beställningssortiment den 27 augusti 2024.

Tidigare pressreleaser

Stockholms Bränneri släpper gin på burk
Pressrelease

Stockholms Bränneri släpper gin på burk

För att minska sina produkters klimatpåverkan men också för att utveckla och utmana produktkategorin så släpper Stockholms Bränneri nu Dry Gin Refill. Vår hyllade, ekologiska Dry Gin inspirerad av vår nordiska omgivning, nu fylld på aluminiumburk.

Bowmore introducerar ny design och exklusiva boutique-whiskys
Pressrelease

Bowmore introducerar ny design och exklusiva boutique-whiskys

En förfinad stil och nya uttryck som hyllar destilleriets rika smakpalett.

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz
Pressrelease

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz – som är tänkt att blandas med Prosecco eller andra bubblor