Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
9 April 2025
Pressrelease
R&B Distillers och Galatea ingår ett partnerskap avseende R&B Distillers whisky och gin för Sverige, Finland och nordisk travel retail. Genom detta nya samarbete kommer Galatea att stärka erbjudandet av Skotsk Single Malt av absolut högsta kvalitet tillsammans med R&B Distillers som genom samarbetet stärker sin närvaro på nämnda marknader.
R&B Distillers är företaget som äger det lilla destilleriet på den lilla ön utanför Isle of Skye, Isle of Raasay. De äger även det oberoende buteljeringsföretaget Caskshare samt att de bygger ett helt nytt, toppmodernt destilleri i Campbeltown – Machrihanish – där hållbarhet står högt på agendan.
Destilleriet Isle of Raasay är ett ungt destilleri som släppte sin första whisky så sent som år 2019. Då var Sverige deras första exportmarknad som fick ett parti om 819 st flaskor av deras förstautgåva ”Inaugural”. I det släppet var samtliga flaskor numrerade och flasknummer 7- 826 såldes på Systembolaget, några lyckligt lottade i Sverige fick alltså tag i singelnumrerade förstautgåvor! Detta parti sålde slut på nolltid hos Systembolaget och succén var ett faktum! Sex månader senare släpptes deras första core ”Signature Single Malt” som nu lagt till sitt smeknamn ”The Draam” på etiketten.
Destilleriet har tagit Sverige och whiskyvärlden med storm genom att lansera sitt unika sexfatsrecept samt limiterade utgåvor av innovativa fatkompositioner. År 2022 utnämndes Isle of Raasay till ”Whisky Distillery of the Year” på Scottish Whisky Awards som är den ultimata bekräftelsen på att kvaliteten på deras whisky är av absolut högsta klass.
– Med Isle of Raasay i portföljen kommer vi skapa förutsättningar för att erbjuda det bästa Skotska Hebriderna har att erbjuda i whisky, säger Peter Hafverkorn, Business Area Manager Spirits på Galatea.
Den 3 april 2025 lanseras en unik och limiterad upplaga av Angostura 200 Anniversary Limited Edition Bitters på Systembolagets webbsida. Endast 160 flaskor kommer att finnas tillgängliga i Sverige, vilket gör detta till en exklusiv möjlighet för samlare och cocktailentusiaster att få tag på en historisk nyhet från det anrika House of Angostura.
Irland var först i världen med att göra whiskey världspopulär. Sedan tog det stopp. Men nu är den irländska whiskeyn tillbaka på allvar – och fortfarande stavas den med e.
Den 9 april 2024 markerar fyra år sedan familjen Zachrisson på Fieruaas Distillery lagrade sin första destillation av Fjäre Single Malt Whisky. Denna svenska whisky har fått vila i tre år på nya, svenska ekfat från Thorslundskagge i Högsjö, därefter fram till buteljering i april i år fått mogna på 120-liters romfat från Jamaica. De första flaskorna kommer att finnas tillgängliga för försäljning i Systembolagets beställningssortiment från och med den 6 maj 2024.
Skrea Backe Destilleri, ett passionerat hantverksdestilleri från Falkenberg, är stolta över att nu lansera sin nya druvsprit från 2024s skörd på Systembolagets lokala och småskaliga sortiment. Denna exklusiva druvsprit är tillverkad av egna druvor som odlas på destilleriets marker, vilket gör den till en unik produkt på den svenska marknaden.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!