Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Hajpat, ungt destilleri nu hos Galatea – Isle of Raasay!

9 April 2025

Pressrelease

Hajpat, ungt destilleri nu hos Galatea – Isle of Raasay!

R&B Distillers och Galatea ingår ett partnerskap avseende R&B Distillers whisky och gin för Sverige, Finland och nordisk travel retail. Genom detta nya samarbete kommer Galatea att stärka erbjudandet av Skotsk Single Malt av absolut högsta kvalitet tillsammans med R&B Distillers som genom samarbetet stärker sin närvaro på nämnda marknader.

Hajpat, ungt destilleri nu hos Galatea – Isle of Raasay!

R&B Distillers är företaget som äger det lilla destilleriet på den lilla ön utanför Isle of Skye, Isle of Raasay. De äger även det oberoende buteljeringsföretaget Caskshare samt att de bygger ett helt nytt, toppmodernt destilleri i Campbeltown – Machrihanish – där hållbarhet står högt på agendan.

Destilleriet Isle of Raasay är ett ungt destilleri som släppte sin första whisky så sent som år 2019. Då var Sverige deras första exportmarknad som fick ett parti om 819 st flaskor av deras förstautgåva ”Inaugural”. I det släppet var samtliga flaskor numrerade och flasknummer 7- 826 såldes på Systembolaget, några lyckligt lottade i Sverige fick alltså tag i singelnumrerade förstautgåvor! Detta parti sålde slut på nolltid hos Systembolaget och succén var ett faktum! Sex månader senare släpptes deras första core ”Signature Single Malt” som nu lagt till sitt smeknamn ”The Draam” på etiketten.

Destilleriet har tagit Sverige och whiskyvärlden med storm genom att lansera sitt unika sexfatsrecept samt limiterade utgåvor av innovativa fatkompositioner. År 2022 utnämndes Isle of Raasay till ”Whisky Distillery of the Year” på Scottish Whisky Awards som är den ultimata bekräftelsen på att kvaliteten på deras whisky är av absolut högsta klass.

– Med Isle of Raasay i portföljen kommer vi skapa förutsättningar för att erbjuda det bästa Skotska Hebriderna har att erbjuda i whisky, säger Peter Hafverkorn, Business Area Manager Spirits på Galatea.

Tidigare pressreleaser

Prisbelönt premium gin med gott syfte
Pressrelease

Prisbelönt premium gin med gott syfte

Nu lanserar vi Amarula African Gin, den första Sydafrikanska ginen på den svenska marknaden. Det är en exceptionell premium gin både när det gäller hur den produceras och hur den smakar. Inom Amarula arbetar man aktivt med välgörande ändamål med fokus på tre områden; att skydda de afrikanska elefanterna, att stärka samhället och att stärka människorna som bor och verkar i området. Arbetet görs tillsammans med olika icke vinstdrivande organisationer – ett verkligt beaktansvärt initiativ!

Goda whiskydrinkar du enkelt blandar hemma
Artikel

Goda whiskydrinkar du enkelt blandar hemma

En whiskydrink passar både den inbitne whiskyfantasten såväl som den som precis börjat utforska whiskyvärlden. Vi ger dig knepen för att få till en riktigt bra drink och tipsar om fem klassiska whiskydrinkar.

Nyhet! Walcher Crema di Limoncello – En italiensk ekologisk gräddlikör fylld av citronsmak!
Pressrelease

Nyhet! Walcher Crema di Limoncello – En italiensk ekologisk gräddlikör fylld av citronsmak!

Den friska smaken av Limoncello och den lena känslan av gräddlikör. Nu finns den perfekta kombinationen i vår nya likör från Italien.

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka
Pressrelease

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka

Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.