Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
23 Februari 2024
Pressrelease
The Gin Guild utser Hernö Gin till Distiller of the year och grundaren Jon Hillgren till Master Distiller of the Year vid årets Icons of Gin Awards. Hernö Gin som har en imponerande lista av utmärkelser och kan titulera sig världens mest prisbelönta destilleri kan i och med detta addera två av de absolut tyngsta titlarna till samlingen. Destilleriets Hernö Navy Strength Gin utsågs samtidigt till World’s Best Navy Gin vid World Gin Awards 2024.
Jon grundade Sveriges första gindestilleri Hernö Gin 2011. Intresset för gin fick han under sin tid som bartender på The Coach & Horses Soho i London 1999. Redan där och då började en idé om att skapa världens bästa gin att gro. En idé som så småningom förde honom tillbaka till hemtrakterna i Dala strax utanför Härnösand. Det är en överlycklig Jon som från London meddelar utfallet på kvällens prisutdelning i staden där allt egentligen började för 25 år sedan.
- Det är helt galet att plocka hem de här titlarna. Det känns otroligt hedrande att se sitt namn bland stora ikoner i ginvärlden, flera av dom är både kollegor och förebilder. Det visar än en gång att det vi gör hemma i Sverige är riktigt bra. Att vi dessutom utses till årets destilleri är enormt stort. Det här är en laginsats, jag har ett helt otroligt gäng runt mig i Härnösand och på baren i Stockholm och båda priserna är lika mycket deras som mitt, säger Jon Hillgren.
Icons of Gin Awards och World Gin Awards prisar gindestillerier från hela världen. Tävlingens expertpanel utvärderar och hyllar de allra bästa människorna, produkterna och platserna i ginvärlden. Det här är andra gången Hernö Gin tar hem titeln som Distiller of the year och första gången Master Distiller of the year. Tidigare vinnare har varit Cameron Mackenzie, Four Pillars Australien (2023), Tim Boast, Never Never Distilling Co. Australien (2022) och Lesley Gracie Hendrick's Gin Skottland (2021).
Vid World Gin Awards 2024 tog Hernö Gin även hem titeln World’s Best Navy Gin med sin Hernö Navy Strenght Gin. Tävlingen är en av de mest prestigefyllda med bidrag från hela världen. En expertjury blindtestar och poängsätter gin från hela världen. De med högst poäng utses till World’s Best Gin i respektive tävlingskategori.
Tevsjö skapar en helt unik produkt i samarbete med Söderhamn Pride – en rosaskimrande gin med smak av lime, jordgubb och hibiskus. Ginen är producerad i Tevsjö, med spannmål från gården och vatten från egen källa, men det färdiga resultatet är summan av mångas idéer och inspiration. Mångfald på flaska, helt enkelt. Fem kronor per såld flaska går till Regnbågsfonden och deras viktiga arbete.
Så många delar gin och så många delar vermouth. För inte får man väl blanda en riktig martini hur man vill, eller? Låt oss säga så här. Drinken martinis historia är lång, brokig och ger oss långt ifrån alla svar. Många är också varianterna på en av världens kanske mest ikoniska drinkar. Något vi ändå kan enas om är att en klassisk dry martini idag verkar vara precis som förr – högst personlig.
Skrea Backe Destilleri i Falkenberg presenterar stolt årets upplaga av Summer Gin – en hyllning till den svenska sommarens dofter och smaker. Den 9 juni lanseras den limiterade ginen på Systembolaget, framtagen med noggrant utvalda ingredienser från västkusten.
Skrea Backe destilleri lanserar en ny produkt; Glögg smaksatt med deras dry gin. De har tidigare året kokat en alkoholfriglögg med äppelbas som kunden själv har fått tillsätta sprit i för att göra alkoholstark. Denna produkt har varit väldigt populär för sin goda smak men också för den är ett mindre sött alternativ om man jämför med klassiska glöggen som finns på marknaden.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!