Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka

1 November 2024

Pressrelease

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka

Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka

Med fokus på att skapa en produkt av exceptionell kvalitet och smak har vi genom att införliva själen av vår panna och drygt 200 tidigare ginbränningar skapat en vodka som balanserar renhet med subtil komplexitet, vilket gör den lämplig både för att avnjutas ren eller i sofistikerade drinkar.

Vår vodka genomgår en extrem kylfiltrering under 15 timmar för att säkerställa att varje droppe är så ren och mjuk som möjligt. Denna process är av avgörande betydelse för att uppnå den perfekta balansen mellan renhet och karaktär som definierar vår vodka. Resultatet är en len vodka med en mjuk balans och en elegant smakpalett. Basen är givetvis svensk råsprit från vete och gotländskt kalkrikt brunnsvatten.

Tidigare pressreleaser

Italienska ägglikören Walcher Bombardino – prisvärd nyhet inför påsken
Pressrelease

Italienska ägglikören Walcher Bombardino – prisvärd nyhet inför påsken

Den 15 mars lanseras den uppskattade italienska ägglikören Walcher Bombardino. En klassisk och smakfull ägglikör av hög kvalitet till ett attraktivt pris.

Chimay Blå lagrad på Brandyfat i exklusivt släpp på Systembolaget
Pressrelease

Chimay Blå lagrad på Brandyfat i exklusivt släpp på Systembolaget

Den 13 september släpps en mycket exklusiv och strikt begränsad upplaga av en ekfatslagrad variant av Chimay Grande Réserve på Systembolaget. Denna gång har Chimay Blå fått mogna på brandyfat, vilket ger ölet en helt ny dimension av smaker och aromer. Endast 3672 flaskor finns tillgängliga av denna sällsynta raritet. Artikelnumret är 1049403 och priset ligger på 129 kr för 37,5 cl av denna belgiska ölkultur.

Sommarens smaker på flaska – Skrea Backe Destilleri lanserar årets Summer Gin den 9 juni
Pressrelease

Sommarens smaker på flaska – Skrea Backe Destilleri lanserar årets Summer Gin den 9 juni

Skrea Backe Destilleri i Falkenberg presenterar stolt årets upplaga av Summer Gin – en hyllning till den svenska sommarens dofter och smaker. Den 9 juni lanseras den limiterade ginen på Systembolaget, framtagen med noggrant utvalda ingredienser från västkusten.

Vinterns Heta Drink: Spicy Sunrise
Pressrelease

Vinterns Heta Drink: Spicy Sunrise

I årets vinterdrink möts whiskylikören Fireball och den färdigblandade sangrian La Sangria de la Playa på ett oväntat, men ändå självklart sätt. Trots att denna drink serveras kyld, värmer den vinterkylan med sin kryddiga hetta. Fireball är en whiskylikör som är välkänd för sina tydliga toner av kanel och sitt eldiga smakprofil.