Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil

6 Maj 2025

Pressrelease

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil

Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från tisdag den 6 maj.

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil

Namnet Pomgria anspelar på det franska ordet ”pomme” för äpple då basen i drycken är just äppelvin från svenska äpplen odlade på Österlen. Tillsammans med de klassiska smaksättarna blir drycken en svensk version av den spanska nationaldrycken sangria.

Den ljusa drycken har en frisk smak med viss sötma och tydliga smaknoter av apelsin, kanel och äpple. Pomgria är framställd i Kivik där de krispiga och smakrika äpplena skördats för hand i precis rätt tid för optimal sötma.

Pomgria kan användas på en mängd olika sätt. Serveras kyld som den är som apritif, som bål tillsammans med mousserande vin eller användas som ingrediens i drinken.

Nyheten har en alkoholvolym på 8,5%, kommer i en 2 liters Bag in Box och kostar 149 kr. I kylen håller öppnad box i minst tre veckor.

Tidigare pressreleaser

Efter succéerna - Fjäre släpper single malt whisky med portvinskaraktär
Pressrelease

Efter succéerna - Fjäre släpper single malt whisky med portvinskaraktär

Efter två slutsålda lanseringar i rekordfart är det åter dags för whiskyälskare att spetsa öronen – den 16 juni släpper Fieruaas Distillery sin tredje upplaga av Fjäre Single Malt Whisky, denna gång med en unik finish på Lagrima portvinsfat. Endast 382 flaskor lanseras via Systembolagets beställningssortiment den 16 juni 2025.

Nyhet från ledande romproducent – eleganta Barceló Maple Cask
Pressrelease

Nyhet från ledande romproducent – eleganta Barceló Maple Cask

Den 28 augusti 2024 lanseras Barceló Maple Cask, en mörk premiumrom från en av världens ledande romproducenter, i Systembolagets beställningssortiment. Denna exklusiva rom har en unik lagringsprocess med en avslutande lagring på lönnträ som ger den en mjuk och sammetslen karaktär.

Världsarvet Grimeton Radiostation firar 100 år – Grönstedts lanserar limiterad jubileumscognac
Pressrelease

Världsarvet Grimeton Radiostation firar 100 år – Grönstedts lanserar limiterad jubileumscognac

I december 2024 är det 100 år sedan Grimeton Radiostation, idag klassad som världsarv av UNESCO, togs i drift med syfte att korta avståndet mellan kontinenter och människor. Ett historiskt ögonblick som banade väg för den moderna trådlösa kommunikationen. För att fira detta jubileum lanserar Grönstedts en exklusiv, limiterad cognac, då varumärket har en intressant koppling till radiostationens tidiga historia.