Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
25 September 2024
Pressrelease
Den 17 oktober sker ett unikt släpp av Myken Arctic Single Malt – Nordlys i Systembolagets tillfälliga sortiment. Vi får 198 flaskor till Sverige.
Myken Destilleri är världens första arktiska whiskydestilleri och en av Norges största whiskyproducenter. Sedan 2014 har de bedrivit hantverksmässig produktion av gin och single malt whisky enligt gamla traditioner.
All produktion, lagring och tappning sker i den gamla fiskehamnen Myken, 32 kilometer från fastlandet på den norra delen av Helgelandskusten.
”Här producerar vi whisky enligt skotska regler, som är ännu lite strängare än bestämmelserna inom EU och EES. Detta betyder till exempel att för att kunna kalla vår whisky "single malt" måste vi inte bara begränsa oss till användning av maltat korn, jäst och vatten, och lagra endast på ekfat, utan dessutom måste vi utföra mäskning och bryggningen av ölet som ska destilleras, inne på vårt destilleri. Men vi tycker att det bara gör det ännu roligare för oss!”
Myken Arctic Single Malt – Nordlys lagras sex år och sex månader, först i 50-litersfat av ungersk ek i ett år, och därefter ytterligare 5,5 år i ex-bourbonfat. Man använder avsaltat havsvatten från Vestfjorden och ingen kylfiltrering sker.
Från paradisöarna mitt i Indiska Oceanen har en ny rom hittat ut i världen. Takamaka har en bred repertoar med allt från spiced, ljus och kokosrom till de mer exklusiva sipping-produkterna som Extra Noir i deras St. André Series.
Hernö Gin summerar ett oslagbart år med utmärkelsen Gin Brand of the year vid The Spirit Business Awards i London. Detta bara två dagar efter att ha utsetts till International Gin Producer of The Year av IWSC.
Den 16 oktober släpper Stockholms Bränneri den tredje upplagan av sin årgångsglögg, ett årligt projekt som utforskar smaker kring julens festligheter. 2024 års upplaga tar inspiration från traditionella glöggtillbehör, där framträdande smak av russin och mandel samsas med värmande toner av bakade äpplen.
Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!