Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Ytterligare lansering från exklusiva Terravera Collection - Planteray Vintage Mauritius

4 Februari 2025

Pressrelease

Ytterligare lansering från exklusiva Terravera Collection - Planteray Vintage Mauritius

Den 19 februari släpps 300 flaskor av Planteray Vintage Mauritsius 2013 i Systembolagets beställningssortiment. Exklusiva Terravera collection bjuder på en jorden runtresa där olika terroir utforskas för att se vad som gör varje romland unikt och det är nu dags för Mauritius tropiker. Planteray Vintage Mauritius 2013 är den femte upplagan i serien och den andra rommen i serien Terravera som går under Plantations nya namn Planteray.

Ytterligare lansering från exklusiva Terravera Collection - Planteray Vintage Mauritius

Terravera betyder ”den sanna jorden” och det är precis det som master blender Alexandre Gabriel vill fånga med den här serien: olika romländers särskilda terroir och sanna förutsättningar. I Terravera Collection vill han visa upp mångfalden, kulturen och de genuina hantverksmetoderna som kännetecknar rom i respektive land. I Terravera-serien ingår sex exceptionella och exklusiva romsorter i utvalda årgångar och det är nu dags för Planteray Vintage Mauritius 2013 som släpps i begränsad upplaga i Systembolagets beställningssortiment. För denna unika engångsrelease åkte Planteray Rums grundare och master blender Alexandre Gabriel till den tropiska ön i Indiska Oceanen, för att välja ut de bästa faten med terroirdriven rom.

Planteray Vintage Mauritius 2013 är en rom som fångar essensen av öns unika terroir, rika kultur och traditioner. Den är tillverkad av melass som fick jäsa i två dagar innan den destillerades i kolonnpanna i hjärtat av Mauritius. Efter destillering lagrades den först i nio år på bourbonfat om 200 liter i Mauritius tropiska klimat. Sedan skeppades den till Frankrike för ytterligare två års lagring på Ferrands fat om 350 liter i Javrezac. Resultatet är en oerhört komplex rom som släpps i en mycket begränsad engångsupplaga.

Varje sipp av Planteray Vintage Mauritius 2013 bjuder på ett tropiskt paradis. Den öppnar upp med en sötfruktig doft som balanserar toner av citrus, karamell, vanilj, passionsfrukt, banan och kokos. Undertoner av muskot, tobak, ekfat, kaffe och en subtil rökighet tillför en djup komplexitet som nästan påminner om frisk havsbris.

Smaken är djup och nyanserad, med toner av söt melass, katrinplommon, torkad aprikos, guava, litchi, mango och salt karamell. Inslag av chili och mörk choklad tillför djup, medan nyanser av rostad jordnöt och peppar ger en kryddig inramning. I den lång avslutningen finns fruktiga och blommiga inslag av bland annat jordgubbar och rosor.

Planteray har givetvis även tagit fram en skräddarsydd etikett för denna speciella engångsupplaga, inspirerad av öns livfulla flora, frodiga sockerrörsfält och turkosa vatten.

Planteray Rum – nytt namn, samma rom!

Planteray Vintage Mauritius är den andra rommen som släpps under det nya namnet Planteray. Det anrika varumärket har nämligen genomgått en namnevolution och Plantation Rum har nu blivit Planteray Rum. Syftet är att återspegla producentens värderingar, engagemanget för kvalitet och passion gentemot alla romälskare världen över. Det nya namnet Planteray är en kombination av orden Plant och Ray, vilket är en hyllning till växten som är själva råvaran i rom – sockerröret – och solens strålar, som är nödvändiga för allt liv på jorden.

Tidigare pressreleaser

Sip the sunshine med den stekheta nyheten Xanté Orange & Cognac
Pressrelease

Sip the sunshine med den stekheta nyheten Xanté Orange & Cognac

En ny smak från den omåttligt populära Xanté-serien är äntligen här. Xanté Orange & Cognac överraskar med smak av solmogna apelsiner och apelsinskal i perfekt harmoni med den franska, runda konjaksmaken som är så karaktäristisk för Xanté.

Hvonn- genuint hantverk med vilda nordiska smaker
Pressrelease

Hvonn- genuint hantverk med vilda nordiska smaker

Utbudet av alkoholfria alternativ med spännande och annorlunda smaker växer stadigt. Kompanjonerna Simon Quartey och Gustav Enerlöv har startat Hvonn för att bjuda på drycker med nordisk karaktär. Nu finns Hvonn Aperitif i tillfälligt exklusivt sortiment på Systembolaget. Inspirationen kommer från Sydeuropa med smaker från den nordiska floran.

Prisbelönt premium gin med gott syfte
Pressrelease

Prisbelönt premium gin med gott syfte

Nu lanserar vi Amarula African Gin, den första Sydafrikanska ginen på den svenska marknaden. Det är en exceptionell premium gin både när det gäller hur den produceras och hur den smakar. Inom Amarula arbetar man aktivt med välgörande ändamål med fokus på tre områden; att skydda de afrikanska elefanterna, att stärka samhället och att stärka människorna som bor och verkar i området. Arbetet görs tillsammans med olika icke vinstdrivande organisationer – ett verkligt beaktansvärt initiativ!

Hernö gin presenterar årets Hernö Sipping gin - En hyllning till tid, plats och hantverk från Höga Kusten
Pressrelease

Hernö gin presenterar årets Hernö Sipping gin - En hyllning till tid, plats och hantverk från Höga Kusten

Hernö Gin lanserar nu den tionde utgåvan i den småskaliga och hyllade Sippingserien. Sedan 2016 har serien lyft fram fatlagringens nyanser i mötet med Hernös prisbelönta gin där varje släpp är unikt. Årets upplaga är ett möte mellan två fat, två historier och en gemensam plats: Höga Kusten.