Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
8 Mars 2024
Pressrelease
Första mars lanseras Peak 2 Peak i systembolagets ordinarie sortiment. Första Blended Malt Scotch Whisky på PET-flaska.
Peak 2 Peak First Expedition Whisky är en fin blandning av tre ikoniska maltstilar från Skottlands regioner, Highland, Lowland och Speyside. Whiskyn har lagrats på ex-bourbon och oloroso sherryfat som ger en komplex smak med tydlig fatkaraktär tillsammans med inslag av torkad frukt, honung, kanel, hasselnötter, apelsinskal och vanilj.
Passar att serveras “on the rocks” men också om drinkbas.
Efter succén med Agitatorsläppen tidigare under vintern släpper nu skotska buteljeraren ’Caskshare’ sin 12 åriga utgåva som är destillerad hos Auchroisk Distillery. Även denna utgåva har en etikett designad av en konstnär, Laura Benetton.
Den 15 mars lanseras den uppskattade italienska ägglikören Walcher Bombardino. En klassisk och smakfull ägglikör av hög kvalitet till ett attraktivt pris.
Lagom till vinterns alla bjudningar lanseras Koskenkorva Winter Apple – en väldoftande likör med smak av friska äpplen och julens härliga kryddor. Produkten lanseras i begränsad upplaga i Systembolagets tillfälliga sortiment, med start 29 november.
I december 2024 är det 100 år sedan Grimeton Radiostation, idag klassad som världsarv av UNESCO, togs i drift med syfte att korta avståndet mellan kontinenter och människor. Ett historiskt ögonblick som banade väg för den moderna trådlösa kommunikationen. För att fira detta jubileum lanserar Grönstedts en exklusiv, limiterad cognac, då varumärket har en intressant koppling till radiostationens tidiga historia.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!