Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Limoncello DiCapri lanserar en crema

1 Maj 2024

Pressrelease

Limoncello DiCapri lanserar en crema

Den 4 mars släpper släpps Limoncello DiCapri Crema i beställningssortiment.

Limoncello DiCapri lanserar en crema

Limoncello di Capri ägs av den italienska spritkoncernen Molinari. De tillverkar sina likörer på Amalfikusten av Sorrento citroner, som har en skyddad geografisk beteckning.

Limoncello DiCapri Crema är en smak explosion av intensiva citron blandat med delikat grädde. Drycken avnjuts bäst att antingen serveras över is, i cocktails eller varför inte hälla över en kula vaniljglass.

Den nya krämlikören markerar den första förlängningen av Limoncello DiCapri och har skapats som svar på ökad konsumentefterfrågan i kategorin och kärleken till både aperitivo och digestif.

Eric Berntson VD för Berntson brands sa: "Vi älskar att ha den ursprungliga Limoncello di Capri som en del av vår portföljen, så att arbeta i partnerskap med märket för att lansera en annan produkt som är full av bevisad provenans och innovation i lika stor omfattning är en absolut glädje.

"Det svenska kärleksförhållandet med italienska likörer är väl dokumenterat. Och med limoncello som rivaliserar aperitifer som årets 'spritz' dryck, är jag ganska säker på att intresset för en len, krämig variant kommer att vara stor i sommar."

Tidigare pressreleaser

Isle of Harris Distillery lanserar;The Hearach Oloroso Single Malt
Pressrelease

Isle of Harris Distillery lanserar;The Hearach Oloroso Single Malt

Isle of Harris Distillery presenterar stolt det andra permanenta tillskottet i The Hearach-serien: The Hearach Oloroso Cask Matured. Lanseringen sker exakt ett år efter destilleriets historiska debutwhisky.

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil
Pressrelease

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin i sangria-stil

Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från tisdag den 6 maj.

Sip the sunshine med den stekheta nyheten Xanté Orange & Cognac
Pressrelease

Sip the sunshine med den stekheta nyheten Xanté Orange & Cognac

En ny smak från den omåttligt populära Xanté-serien är äntligen här. Xanté Orange & Cognac överraskar med smak av solmogna apelsiner och apelsinskal i perfekt harmoni med den franska, runda konjaksmaken som är så karaktäristisk för Xanté.

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz
Pressrelease

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz

Gotlands Ginfabrik lanserar nu en ny cocktail – Rabarber Spritz – som är tänkt att blandas med Prosecco eller andra bubblor