Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
24 Juni 2025
Pressrelease
Hernö Gin lanserar nu den tionde utgåvan i den småskaliga och hyllade Sippingserien. Sedan 2016 har serien lyft fram fatlagringens nyanser i mötet med Hernös prisbelönta gin där varje släpp är unikt. Årets upplaga är ett möte mellan två fat, två historier och en gemensam plats: Höga Kusten.
Historien tar sin början sommaren 2016 under Box Whisky Festival, då den allra första Hernö Sipping Gin lanserades. Ginet var då lagrat på ett litet ankarfat som först rymt amerikansk bourbon och därefter fyra och ett halvt år av Box Whiskys rökiga destillat. Efter den första buteljeringen fylldes fatet åter med Hernö Gin, där det sedan dess fått mogna i snart ett decennium. Det är i dag Sveriges längst lagrade gin.
För att skapa balans har den långlagrade ginen kombinerats med en yngre komponent: gin som fått vila 35 dagar på ombundna Oloroso-sherryfat från High Coast Whisky. Dessa fat har tidigare innehållit orökt whisky och adderar inslag av frukt, kryddighet och rund ek.
- Vi ville bevara den klassiska Hernö-profilen med enbär och citrus i centrum, med ett finstämt djup från försiktig fatlagring. Det långlagrade ginet bär på en diskret rökighet medan ginet från sherryfaten tillför fruktighet, kryddighet och en rund struktur som binder ihop allt på ett elegant , säger Jon Hillgren, grundare sätt. Det här är inte en gin som skriker, det är en gin som viskar och Master Distiller på Hernö Gin.
Årets släpp uppgår till 601 flaskor och finns tillgänglig i Systembolagets beställningssortiment från och med den 24 juni klockan 10.00.
Med påsken runt hörnet vill vi tipsa om en riktigt smakfull upplevelse från Skrea Backe Destilleri – vår akvavit smaksatt med lokalodlad krondill och socktång från Orust. Denna unika kombination är den perfekta följeslagaren till påskens alla rätter!
Folkkära Skåne och Hallands Fläder i fint skandinaviskt samarbete lyfter nubbetraditionen i svenska hem i ett och samma svep. En tradition som är tätt sammanflätad med våra högtider och för den del både relevant till fest och vardag i skandinaviska sammanhang.
Carlsberg lanserar nu nya Cocktail Collective Watermelon. Det är den första blanddrycken i sitt slag: Söt i smaken, men med lägre sockerinnehåll och färre kalorier än andra liknande produkter på marknaden. Produkten hittas på Systembolaget från 1 juni.
I ett samarbete mellan de två ikoniska varumärken har de tagit fram den färdigblandade drycken Jack Daniel’s & Coca-Cola, med inspiration från den klassiska och välkända drinken Jack & Coke. Den färdigblandade drinken består av den hundraåriga kombinationen av Jack Daniel’s Tennessee Whiskey och Coca-Cola, precis som originalet. Jack Daniel’s & Coca-Cola kommer finnas i Systembolagets fasta sortiment över hela Sverige.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!