Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.
Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.
24 Juni 2025
Pressrelease
Hernö Gin lanserar nu den tionde utgåvan i den småskaliga och hyllade Sippingserien. Sedan 2016 har serien lyft fram fatlagringens nyanser i mötet med Hernös prisbelönta gin där varje släpp är unikt. Årets upplaga är ett möte mellan två fat, två historier och en gemensam plats: Höga Kusten.
Historien tar sin början sommaren 2016 under Box Whisky Festival, då den allra första Hernö Sipping Gin lanserades. Ginet var då lagrat på ett litet ankarfat som först rymt amerikansk bourbon och därefter fyra och ett halvt år av Box Whiskys rökiga destillat. Efter den första buteljeringen fylldes fatet åter med Hernö Gin, där det sedan dess fått mogna i snart ett decennium. Det är i dag Sveriges längst lagrade gin.
För att skapa balans har den långlagrade ginen kombinerats med en yngre komponent: gin som fått vila 35 dagar på ombundna Oloroso-sherryfat från High Coast Whisky. Dessa fat har tidigare innehållit orökt whisky och adderar inslag av frukt, kryddighet och rund ek.
- Vi ville bevara den klassiska Hernö-profilen med enbär och citrus i centrum, med ett finstämt djup från försiktig fatlagring. Det långlagrade ginet bär på en diskret rökighet medan ginet från sherryfaten tillför fruktighet, kryddighet och en rund struktur som binder ihop allt på ett elegant , säger Jon Hillgren, grundare sätt. Det här är inte en gin som skriker, det är en gin som viskar och Master Distiller på Hernö Gin.
Årets släpp uppgår till 601 flaskor och finns tillgänglig i Systembolagets beställningssortiment från och med den 24 juni klockan 10.00.
Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns i Systembolagets beställningssortiment från tisdag den 6 maj.
Plantation Rum byter namn till Planteray Rum! Namnbytet ska återspegla den populära och anrika romproducentens värderingar och engagemang för kvalitet gentemot alla romälskare världen över. Det nya namnet blir Planteray Rum, men ingenting annat förändras. Nytt namn, samma enastående rom.
I årets vinterdrink möts whiskylikören Fireball och den färdigblandade sangrian La Sangria de la Playa på ett oväntat, men ändå självklart sätt. Trots att denna drink serveras kyld, värmer den vinterkylan med sin kryddiga hetta. Fireball är en whiskylikör som är välkänd för sina tydliga toner av kanel och sitt eldiga smakprofil.
Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.
Du kommer nu att få nyhetsbrev av oss via epost och sms!