Meny
Välkommen COOKIES OCH PERSONUPPGIFTER

Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktas sig till dig som fyllt 25år. Om du går vidare intygar du att du är över 25 år.

Cocktailguiden.com använder cookies och behandlar personuppgifter för att leverera tjänster till dig, vidareutveckla våra tjänster, tipsa dig om relevanta viner och ge dig relevant marknadsföring hos oss eller via Facebook och Google.

MINA VAL
Fortsätt
ACCEPTERA
Hem / Agitator lanserar ny limiterad whisky i premiumserien Evidens

28 November 2024

Pressrelease

Agitator lanserar ny limiterad whisky i premiumserien Evidens

Efter förra årets succé lanserar nu Agitator en tredje limiterad premiumwhisky, Agitator Evidens: Porter. Det är en spännande smakkombination av whisky och öl, som lagrats på prisbelönta Närke Kulturbryggeris porterfat. Årets utgåva är den största hittills i serien.

Agitator lanserar ny limiterad whisky i premiumserien Evidens

Evidens är whiskymakaren Agitators produktserie med limiterade premiumflaskor, där alla har sin egen smakkaraktär. I fjol lanserades de två första smakerna i serien. Först ut var 579 flaskor av utgåvan Agitator Evidens: Sauternes i januari 2023 och sedan i oktober den lite större utgåvan på 720 flaskor Agitator Evidens: Svartvete. Den 21 november 2024 lanseras 1 293 flaskor av den nya whiskyn Agitator Evidens: Porter, varav 1 100 går att köpa på Systembolaget. Det är den största utgåvan hittills i serien.

– Tanken bakom Evidensserien är att erbjuda en smakupplevelse utöver det vanliga. Denna gång har vi valt att skapa en whisky tillsammans med Närke Kulturbryggeri, som inte bara ligger geografiskt nära, utan även har prisats som en av världens bästa porter-producenter. Det exakta antalet flaskor är ett litet easter egg, för den som verkligen är intresserad av brittisk öl, säger Oskar Bruno, destillerichef på Agitator.

Agitator Evidens: Porter är en hyllning till den lägre fatfyllnadsstyrkan som Agitator använder sig av. Fatfyllnadsstyrkan på 55 procent ger maximalt med smak och karaktär från ekfaten, utan att tumma på kvaliteten.

Whiskyn har lagrats på ny amerikansk ek, för att sedan slutlagras på samma fat som den prisbelönta ölen Stormaktsporter från Närke Kulturbryggeri. Det ger en harmoni av kraftiga portertoner, rök, vanilj och ek. Ett samspel som utmanar och tar plats.

– Vi visste att vi ville lagra på ölfat och detta blir vår första whisky där vi gör det. Närke Kulturbryggeri har tidigare använt våra whiskyfat till deras öl och nu är det vår tur att föra samarbetet vidare. För att möta den robusta portersmaken balanserar vi det med kraftiga toner av rök, vanilj och ek, säger Oskar Bruno.

Tidigare pressreleaser

Lansering av unik druvsprit från Skrea Backe Destilleri den 7 april
Pressrelease

Lansering av unik druvsprit från Skrea Backe Destilleri den 7 april

Skrea Backe Destilleri, ett passionerat hantverksdestilleri från Falkenberg, är stolta över att nu lansera sin nya druvsprit från 2024s skörd på Systembolagets lokala och småskaliga sortiment. Denna exklusiva druvsprit är tillverkad av egna druvor som odlas på destilleriets marker, vilket gör den till en unik produkt på den svenska marknaden.

Hendrick's Gin teamar upp med Punk Royale och gör århundradets roligaste middagskoncept!
Pressrelease

Hendrick's Gin teamar upp med Punk Royale och gör århundradets roligaste middagskoncept!

4 orter, 20 sittningar, 800 gäster. 15 rätter och en härlig mängd Hendrick's Gin cocktails, Bubbel och bärs. När Punk Royale åker på turné tillsammans med Hendrick's Gin och Mr Frank Martini och några av hans fantastiska artister kan allt hända."

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka
Pressrelease

Gotlands Ginfabrik lanserar nu vodka

Efter drygt 150 ginbränningar sedan 2021 så lanserar nu Gotlands Ginfabrik sin första vodka, efter påtryckningar från deras restaurangkunder. Responsen från branschen har varit god och från och med idag så finns vodkan även på Systembolagets beställningssortiment.

Bacardi minskar kolavtrycket från tillverkning av glasflaskor
Pressrelease

Bacardi minskar kolavtrycket från tillverkning av glasflaskor

Ett försök med en ny banbrytande teknik i samarbete med Hrastnik1860 minskar utsläppen av växthusgaser med mer än 30%.